Genel Bilgiler


Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği programında dört yıllık yükseköğretim eğitimi verilmektedir.Turizm İşletmeciliği programında ikinci öğretimde de eğitim yapılmaktadır. Eğitimler ve sınavlar Akdeniz Üniversitesi Eğitim Öğretim Sınav Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

Turizm endüstrisinin ve turizm işletmeciliğinin ulusal ve uluslar arası gelişimine yönelik çözümler üretmek üzere; • Temel işletmecilik ve turizm meslek formasyonuna (en az iki yabancı dile hakim, turizm sektöründe kullanılan bilgisayar yazılımlarına hakim, yurt içi ve/veya yurt dışı stajı yapmış, temel turizm meslek derslerinde teorik ve uygulamalı eğitim almış) sahip, evrensel düşünebilen ve yenilikçi bireyler yetiştirmek, • Bilimsel ve sektörel araştırmalar yapmak, • Eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermek, • Projeler üretmek, • Ulusal ve uluslararası toplantılar düzenlemek, • Ülkemizdeki turizm işletmeciliğinin rekabet gücünü arttırıcı faaliyetlerde bulunmaktır.

Ulusal ve uluslararası düzeyde tanınan, Fakültemizin deneyiminden aldığı güçle ve değişim yeteneği ile turizm işletmeciliği alanındaki bilimsel gelişmelere liderlik eden dünya çapında bir program olmak.

Turizm işletmeciliği alanında ulusal ve uluslar arası düzeyde yönetim kademelerinde hizmet verebilmek için gerekli bilgi, beceri ve tutumlarla donatılmış, turizm endüstrisinin mevcut ve potansiyel ihtiyaçlarının farkında olan, insanlara hizmet etmeyi özümsemiş ve hayat boyu öğrenmenin önemini kavramış turizm işletmecileri yetiştirmektir.

Turizm işletmeciliği programı mezunları yurt içinde ve yurt dışında seyahat acentaları, deniz turizmi işletmeleri, animasyon işletmeleri, kongre ve fuar organizasyonları ve kamu kurumlarında istihdam edilebilmektedir.

Geçişler “Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrencilerin Yatay Geçiş Esasları”na uygun olarak hazırlanan "Yükseköğretim Kurumları Arasında Önlisans ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş Esaslarına İlişkin Yönetmelik" çerçevesinde yapılır.

Yüksekokulumuz derslikler ve idari bina ile toplam 9000 m2 kapalı alana sahiptir. Yüksekokulumuzda 182 kişilik 1 çok amaçlı salon, 1 mini otel, 1 mini seyahat acentesi, 1 uygulama mutfağı, 1 kantin, 1 referans kitaplığı, 1 projeksiyon odası, 1 doktora dersliği, 1 yüksek lisans dersliği, 1 fotokopi ve kitap satış odası, toplam 240 kişi kapasiteli 1 amfi derslik, en az 50 en fazla 96 kişi kapasiteli 12 derslik, 66 bilgisayara sahip tam donanımlı 2 bilgisayar laboratuarı bulunmaktadır. Acenta uygulama sahası Yaklaşık 300 metrekare alan üzerine kurulu olan otel ve acenta uygulama sahası acenta kısmında bir adet seyahat acentası ofisi yer almaktadır. Bu alan acenta standartlarına uygundur, öğrencilerimizin nitelikli bir seyahat acentasının atmosferini gözlemleyebilmelerine olanak tanıyacak şekilde işlevsel ve estetik açılardan eksiksiz tasarlanmıştır. Bu alandaki uygulamalar gerek Yüksekokulumuzun seçkin akademik kadrosu tarafından ve gerekse sektörden davet edilecek konunun profesyonelleri tarafından dönüşümlü olarak verilecektir. Özel donanımlı sınıf Daha önce var olan bir sınıfımızın yeniden tefrişi ile oluşturulan derslikte 28 kişilik son derece modern sıra ve koltuklar, projeksiyon cihazı, bilgisayar ve akıllı tahta yer almaktadır. Yaratılan atmosfer ile öğrencilerimiz konforlu bir ortamda estetik duygularına da hitap edebilecek şekilde ders alabilecekleri bir sınıfa kavuşmuşlardır. Konferans salonu 182 kişi kapasiteye sahip konferans salonu ses düzeni, havalandırma sistemi, çeviri kabinleri, projeksiyon cihazı ve perdesi ile tam donanımlı olarak çeşitli toplantılara ve etkinlere ev sahipliği yapabilecek şekilde kullanıma hazır hale getirilmiştir. Akustiğin de düşünüldüğü salon, modern tasarımlı dekorasyonu ile göz doldurmaktadır

Öğrenci Profili
Eğitim Öğretim Sistem
İletişim

Eksik Alan : Koordinatörlük listesi bulunamadı.
Eksik Alan : Programa ait akademik kadro bulunamamıştır.