Genel Bilgiler


Seramik Bölümü, seramik malzemenin çok yönlülüğünü ve sınırlarını kavrayarak, modern seramik teknolojisini kullanmanın yanı sıra araştırma ve yaratıcılığın önemini de vurgulayan bir eğitim anlayışına sahiptir. Seramik bölümü, öğrencilerin bilgilerini arttırmak, düşünce ve yeteneklerini geliştirmek, sanatın gerekliliği ve önemini vurgulamak için düzenli olarak araştırma projeleri, geziler, kültürel ve sanatsal aktiviteler organize ederek (seminerler, konferanslar, sergiler) verdiği eğitimi zenginleştirmektedir. Öğrencilerin seramik fabrikaları, sanat atölyeleri ve tasarım dallarını içeren alternatif alanlarda zorunlu 30 iş günü birim içi- birim dışı uygulama çalışmaları vardır. Bu uygulamalar sayesinde öğrenciler kariyerlerinde karşılaşabilecekleri problemlerle başa çıkmayı öğrenmekte, bilgi ve becerilerini geliştirmektedir. Ayrıca Erasmus programı aracılığı ile yurtdışı öğrenci değişimi eğitimin aktif bir öğesi olarak kullanılmaktadır. Öğrencilerin yurtiçi ve yurtdışı seramik yarışmalarına katılmaları fakülte ve bölüm tarafından desteklenmektedir. Bölümümüz mezunları ile deneyim, bilgi paylaşımı ve iletişim sağlamak amacıyla seminerler düzenlenmektedir.

Seramik Bölümü sanatçı olarak çalışabilecek ya da seramik endüstrisinde faydalı olabilecek yaratıcı tasarımcılar yetiştirmeyi hedeflemektedir. Çok yönlü, araştırmacı, yeniliklere açık, duyarlı kişiler yetiştirmeyi amaç edinen bölüm, mezunların toplumda sanatın öneminin kavranmasına önemli katkıda bulunabileceklerine inanmaktadır.

Seramik Bölümü, evrensel değerler ışığında, bilimsel, teknolojik ve sanatsal birikimiyle oluşturduğu çağdaş eğitim kalitesiyle, ulusal kültürel, geleneksel değerlerini özümseyerek, kültür ve sanat yaşamını yön verebilecek nitelikte, ülkenin geleceği için üstün nitelikli bireyler yetiştirmeyi özgün sanat eğitimi vermeyi ilke edinmiştir.

Yaratıcılık, estetik, çağdaş teknoloji kullanımı ve işlevsel üretim ilkelerine dayanan öğretim süreciyle öğrencilerin; yaratıcılıkları geliştirilerek, alanlarında güçlü bir sanatçı olma ayrıcalığı, tasarımcı kimlik ile birlikte çağcıl, bilimsel düşünen ve üreten, sorgulayan-çözümleyen bireyler yetiştirmek bölümün temel hedefidir.

Seramik lisans eğitimi 4 yıllık bir süreçtir. Özel yetenek sınavı ile bölüme alınan öğrencilerin mezun olabilmeleri için gerekli dersleri almaları, minimum 2.00 genel akademik not ortalamasını sağlamaları gereklidir. Öğrencilerin 4 yıllık lisans eğitimleri süresince 30 iş günü birim içi- birim dışı uygulama çalışması yapmaları ve bunu rapor olarak sunmaları zorunludur.

Erasmus, Farabi ve Mevlana programları çerçevesinde öğrenci ve öğretim elemanı değişimi mümkündür. Erasmus programı kapsamında değişim gerçekleştirilebilecek üniversiteler; Riga Güzel Sanatlar Akademisi (Letonya), Leiria Üniversitesi (Portekiz), Lodrano-La Rioja Sanat ve Tasarım Yüksekokulu (İspanya), Castilla La-Mancha Üniversitesi (İspanya).

Serbest Seramik Eğitimi Atölyesi Serbest Seramik Tasarımı Atölyesi "Seramik Temel Sanat Eğitimi" derslerinin uygulamalarının yapıldığı içinde bir şablon torna, dört Japon torna ve bir çömlekçi çarkı bulunan atölyedir. Seramik Tasarımı Atölyesi Öğrenciler sanat seramiği alanında tasarım yetilerini geliştirmek ve uygulamalar yapmak üzere bu atölyeyi kullanmaktadırlar. Serigrafi Atölyesi Öğrenciler serigrafi atölyesini, seramik yüzey dekor uygulamalarını gerçekleştirmek üzere kullanmaktadırlar. Bu atölye sayesinde direkt ve indirekt baskı yöntemlerini öğrenme ve pratik yapma şansına sahip olan öğrenciler, film ve kalıp hazırlamadan pozlamaya, baskıdan çıkartma uygulamasına kadar tüm aşamaları izleyerek uygulayabilmektedir. Bu atölye fakültenin resim bölümüyle ortak kullanılmaktadır. Seramik Fırınları Odası Seramik Fırınlar Odası, Seramik Bölümü öğrencilerinin dönem boyunca ürettikleri seramiklerin, bisküvi ve sırlı pişirimlerinin yapılabildiği, 2 adet elektrikli fırın (1100°C-1300°C), donanımına sahiptir. Öğrenciler, çalışmalarını uygun atmosferde ve sıcaklıkta fırınlara yerleştirip pişirmektedirler. Seramik Teknoloji Laboratuar Seramik Teknoloji Laboratuarı'nda, "Genel Kimya", "Seramik Teknolojisi ve Uygulaması", "Seramik Teknolojisi", Seramik Astar ve Boyaları ,"Seramik Sırları" dersleri yürütülür. Öğrenciler Seramik Teknoloji Laboratuarı'nda kendi çalışmalarının gerektirdiği özel sır, astar, boya ve çamuru hazırlayabilmektedirler. Bu çalışmalar sırasında gerekli olabilecek hassas terazi, değirmen, deneme fırını, oksit, boya gibi malzemeler Seramik Teknoloji Laboratuarı'nda mevcuttur. Endüstriyel Seramik Tasarımı Atölyesi Endüstriyel seramik ürünlerin model ve kalıplama yöntemleri için gerekli donanıma sahiptir. Atölyede 4 adet alçı torna bulunmaktadır. Dekor Atölyesi Seramik dekor atölyesi birçok seramik dekor yönteminin uygulamalı olarak çalışılabildiği bir atölyedir. Atölye öğrencilerin; sıratlı, sırüstü, sıriçi dekorlama yöntemlerini uygulamasına ve öğrenimine yönelik olarak donanımı olan bir atölyedir. Cam Atölyesi Atölye öğrencilerin; cam dekorlama ve şekillendirme yöntemlerini uygulamasına ve öğrenimine yönelik olarak donanımı olan bir adet füzyon fırını bulunan bir atölyedir

Öğrenci Profili
Eğitim Öğretim Sistem
İletişim
KoordinatörlerEksik Alan : Programa ait akademik kadro bulunamamıştır.