Genel Bilgiler


1999/2000 öğretim yılında eğitim ve öğretime başlayan Heykel bölümü, kurulduğu günden itibaren programında gerçekleştirdiği değişikliklerle yeniliğe açık, kendini yenileyen, sanat dünyasına alanında donanımlı; belirli düzeyde bilgi birikimine sahip; kendine güvenen ve çağını yakalayan yaratıcı bireyler kazandırmayı hedeflemiştir. Heykel Bölümü, heykel malzemelerinin çok yönlülüğünün sınırlarını kavrayarak, modern teknolojiyi kullanmanın yanı sıra araştırma ve yaratıcılığın önemini de vurgulayan bir eğitim anlayışına sahiptir. Heykel Bölümü, öğrencilerinin bilgilerini artırmak, yaratıcılık ve yeteneklerini geliştirmek, çağdaş sanatın önem ve gerekliliğini vurgulamak için düzenli olarak projeler, kültürel ve sanatsal aktiviteler geziler organize ederek, verdiği eğitimi zenginleştirmektedir Heykel bölümü eğitim ve öğretim programı, Türkiye’de ve dünyada bu dalda eğitim yapan üniversitelerin lisans programları ile ülkemizdeki orta öğretimin niteliği dikkate alınarak hazırlanmıştır.

Sorgulayıcı, araştırmacı, yaratıcı kimliğini açığa çıkaran bir eğitim programı ekseninde her türlü anlatım dilini kullanarak kendilerini ifade edebilecek teknik ve düşünsel donanıma sahip heykeltıraşlar yetiştirmektir.

Sanatsal tasarımlar alanında, ulusal ve uluslararası olarak saygınlığı artan gerçekleştirdiği yenilikçi akademik çalışmalar ile evrensel düzeyde başarılara imza atan bir bölüm olmaktır.

Heykel bölümü, çağdaş sanat anlayışının gereklerini uygulayan, toplumsal ve bireysel değerlerin bilincinde, düşünen ve yorumlayabilen özgün heykel tasarımı oluşturabilecek yaratıcı bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Heykel lisans eğitimi dört yıldır. Özel yetenek sınavı ile bölüme alınan öğrencilerin mezun olabilmeleri için gerekli dersi almaları, minimum 2.00 genel akademik ortalamayı sağlamaları gerekmektedir.

Erasmus Programı kapsamında, öğrenci öğretim elemanı değişimi yaptığımız üniversiteler INSTITUTO POLITÉCNICO DE ,LEIRIA (IPL), Portekiz, VYSOKE UCENI TECHNICKE V ,BRNE, Çek Cumhuriyeti.

Bölümde ahşap, metal, taş, modelaj ve serbest anlatım tekniği-multi media atölyeleri donanımları ile bulunmaktadır.

Öğrenci Profili
Eğitim Öğretim Sistem
İletişim
KoordinatörlerEksik Alan : Programa ait akademik kadro bulunamamıştır.